The National Auricula & Primula Society

Northern Section


Cheadle Show 2017

Saturday 6th of May 2017.

It has been another unkind year and season for our members and seems to get harder every year to get quality plants we seek to exhibit at our shows so anyone who benched plants at this years show deserve our thanks and admiration. No Premier medals were awarded at this show but i am sure all who made the journey were happy at the outcome and it proved better than many had dared hope for. I hope you enjoy seeing my selection of some of the plants seen on the day below but first the list of winners and trophies below.


TROPHIES AND WINNERS.


The Society Show Cup [Most points Section1] C. M. Gill.

The Society Alpine Cup [Most points Section 2] J. Eddington.

Society Gold-laced Polyanthus Cup [Highest aggregate points] J. Eddington.

Society Seedling Trophy [Best exhibit Show Seedling Classes] C. M. Gill.

The Newton Trophy [Best grey-edged auricula] B. Coop .

The Teem Trophy [Best green-edged auricula] C. M. Gill.

Tim Coop Trophy [Best exhibit in class for 3 self's] G. Zoeller.

Richard Westwood Trophy [Best show self] J. Powell.

Riddle Trophy [Best entry in alpine seedling classes] K. Bowser.

The Faulkner Trophy [Best exhibitor raised alpine] B. Thompson.

The Baxter Cup [ Best exhibit Section 1a] Not awarded.

J. W. Midgley Memorial Cup [Most points Section 1a] Not awarded.

R. H. Briggs Cup [Most points Section 2a] A. Clelland.

J. H. Stant Centenary Trophy [Best plant Section 2a] A. Clelland.

The Salt Pot [ Most points in doubles classes] D. A. Tilt.

Monica Whorton Salver [Best entry 1 seedling double] D. A. Tilt.

The Ferns Cup [Most points Section 6] A. Thorpe.

Bracewell Cup [ Best plant in Section 6] E. Pickin.

The Hunter Cup [Most points in Show] C. M. Gill.

Premier Show [Section 1] No Award

Premier Alpine [Section2] No Award.

Premier Double [Section 3] No Award.

Best in Sections.

Section 1, C. M. Gill "Seedling".

Section 2, J. Cattle "Seedling 80502".

Section 3, R. Woods "Prima".

Section 4, L. Peacock "Fleet Street"

Section 5, J. Eddington "GLP".

Section 6, E. Pickin "P. sieboldii Alba".


Doubles

4 doubles

Shows

4 shows

Alpines

6 alpines

Shows

6 shows

Bank

Bank

Best Alpine

Best_Alpine_

Blue Yodeler

Blue_Yodeler

Daisy Wood

Daisy_Wood

Didcot

Didcot

Double Seedling

double seedling

Dragons_Hoard

Dragons_Hoard

Funny Valentine

Funny_valentine

Gavin Ward

gavin ward

Kermit

Kermit

Lilac Ladybird

Lilac_Ladybird

Michael Wattam

Michael Wattam

Moonglow

Moonglow

Moulin Rouge

Moulin_Rouge

Oakie

Oakie

Pikey

Pikey

Prima

Prima

P. redpoll

primula redpoll

P. rusbii

Prim_rusbii

P. sieboldii

Primula_Sieboldii

P. sieboldii Class

Primula_Sieboldii class

Roberto

Roberto

Sappho

Sappho

Sea Peep

Sea_Peep

Self_Seedling

self seedling

Septimus_Green

Septimus_Green

Sharmans Cross

Sharmans Cross

Sharon Louise

Sharon_Louise

Show Seedling

Show_Seedling

Snydal

Snydal

Strawberry Fields

Strawberry Fields

Table Decoration

Table_Decoration

Sophie

Sophie

Table Decorations

Table_Decoration

Top Alpines

Top_6_Alpines

Top Shows

top shows

Return to Page Top