The National Auricula & Primula Society

Northern Section


Cheadle Show 2016

Saturday 7th of May 2016.

Every show this year seems to have been down on exhibits and quality probably due to our very changeable weather through the winter and into Spring, but some nice plants appeared on the day though none up to the standards we demand to be awarded premier medals. It is a credit to our members and exhibitors for benching plants to this standard in the most difficult of years and i hope you enjoy seeing a sample below, but first the list of winners and trophies.


TROPHIES AND WINNERS

The Society Show Cup [Most points Section1] C.M. Gill & J. Powell

The Society Alpine Cup [Most points Section 2] D. Skinner

Society Gold-laced Polyanthus Cup [Highest aggregate points] J. Powell

Society Seedling Trophy [Best exhibit Show Seedling Classes] C.M. Gill

The Newton Trophy [Best grey-edged auricula] M. Forster "Athene"

The Teem Trophy [Best green-edged auricula] C.M Gill "Snydal"

Tim Coop Trophy [Best exhibit in class for 3 selfs] J.Powell

Richard Westwood Trophy [Best show self] C.M.Gill "Seedling"

Riddle Trophy [Best entry in alpine seedling classes] No Award

The Faulkner Trophy [Best exhibitor raised alpine] D. Skinner "Stella North"

The Baxter Cup [ Best exhibit Section 1a] R. Scott

J.W. Midgley Memorial Cup [Most points Section 1a] No Award

R. H. Briggs Cup [Most points Section 2a] No Award

J. H. Stant Centenary Trophy [Best plant Section 2a] No Award

The Salt Pot [ Most points in doubles classes] E. Picken

Monica Whorton Salver [Best entry 1 seedling double] A. Guest

The Ferns Cup [Most points Section 6] B.Thompson & M.Forster

Bracewell Cup [ Best plant in Section 6] T.Atkinson "Northern Light"

The Hunter Cup [Most points in Show] H. Pugh

Premier Show [Section 1] No Award

Premier Alpine [Section2] No Award

Premier Double [Section 3] No Award


Doubles

4 doubles

Alpines

6_Alpines_class

Shows

6 shows

Alpine Seedling

Alpine_seedling

Angela Short

Angela_Short

April Moon

April_Moon

Athene

Athene

Blue seedling

Blue seedling

Borders

Borders

Daisy Wood

Daisy_Wood

Derril

Derril

Doubles Class

Doubles_class

Dragons Hoard

Dragons_Hoard

Fancies

Fancies

First lady

First_Lady

GLP

GLP

Golden Garnet

golden garnet

Green Seedling

Green_Seedling

Gruner Veltliner

Gruner_Veltliner

Kens Gold

Kens_Gold

Lady of the Vale

Lady_of_the_Vale

Lottie

Lottie

Marble Arch

Marble_Arch

Northern Light

Northern_Light

Picadilly

Picadilly

P. heladoxa

Primula_Heladoxa

Prosperine

Prosperine

Ptarmigan

Ptarmigan

Regency Symphony

Regency_Symphony

Roberto

Roberto

Scorcher

Scorcher

Seedling

Seedling

Septimus Green

Septimus_Green

Snydal

Snydal

Stripes

Stripes

Super Para

Super_Para

Table Decoration

Table_Decoration

Thaisa

Thaisa

Wincha

Wincha

Yellow Self Seedling

Yellow_Self_Seedling

Return to Page Top