The National Auricula & Primula Society

Northern Section


Cheadle Show 2015

Saturday 2nd of May 2015.

On the day a better show than any of us had dared hope for given a very difficult year and although there were gaps on the benches in places some very nice plants were benched though I think it fair to say quality was slightly down on previous years and to prove that only the only premier medal on the day was awarded to the Alpine section for the Auricula "Stella South". Once again we thank all our members who contributed in many ways behind the scenes to make the show a success.

Below you will find a list of winners on the day followed by a sample of plants at the show, I hope you enjoy seeing them again if you were at the show or for the first time if you could not get to the show.


TROPHIES AND WINNERS

The Society Show Cup [Most points Section1] C.M. Gill.

The Society Alpine Cup [Most points Section 2] J. Cattle

Society Gold-laced Polyanthus Cup [Highest aggregate points] J. Eddington

Society Seedling Trophy [Best exhibit Show Seedling Classes] C.M. Gill

The Newton Trophy [Best grey-edged auricula] C. M. Gill "Sea Peep"

The Teem Trophy [Best green-edged auricula] C.M Gill "Snydal"

Tim Coop Trophy [Best exhibit in class for 3 selfs] C. M. Gill

Richard Westwood Trophy [Best show self] K. Bowser "Royal Mail"

Riddle Trophy [Best entry in alpine seedling classes] D. Skinner

The Faulkner Trophy [Best exhibitor raised alpine] K. Bowser "Sophie"

The Baxter Cup [ Best exhibit Section 1a] S. Holgate

J.W. Midgley Memorial Cup [Most points Section 1a] S. Holgate

R. H. Briggs Cup [Most points Section 2a] S. Holgate

J. H. Stant Centenary Trophy [Best plant Section 2a] S. Holgate "Mehta"

The Salt Pot [ Most points in doubles classes] E. Picken

Monica Whorton Salver [Best entry 1 seedling double] Not awarded

The Ferns Cup [Most points Section 6] T. Mitchell

Bracewell Cup [ Best plant in Section 6] T. Mitchell "Fenlander"

The Hunter Cup [Most points in Show] C. M. Gill

Premier Show [Section 1] No Award

Premier Alpine [Section2] J. Cattle "Stella South"

Premier Double [Section 3] No Award


Alpines Class

alpine class

Shows Class

shows class

Alpine Seedling

alpine seedling

Angela Short

Angela_Short

Barbarella

Barbarella

Best Alpine

Best_Alpine_

Best Alpine

Best_6_Alpines

Best Shows

Best 6_Shows_Class

Best Alpine Seedling

Best_Alpine_Seedling

Brasso

Brasso

Clouded Yellow

Clouded_Yellow

Corntime

Corntime

Derril

Derril

Dragons Hoard

Dragons_Hoard

Fenlander

Fenlander

For Effect

For_Effect

GLP Dark

GLP_Dark

GLP Red

GLP_Red

Green Seedling

Green_Seedling

Joel

Joel

Juliae

Juliae

Katie McSparron

Katie_McSparron

Kermit

Kermit

Kevin

Kevin

Lottie

Lottie

Night & Day

Night & Day

Oh Dear

Oh_Dear

Prosperine

Prosperine

Royal Mail

Royal_Mail

Sea Peep

Sea_Peep

Seedling

seedling

P. sieboldii

sieboldii

Snydal

Snydal

Snydal

Snydal

Sophie

Sophie

Stella South

Stella_South

Sunshine

Sunshine

Table Decorations

Table_Decoration

Upton Belle

Upton_Belle

Vera

Vera

Return to Page Top