Return to Picture Gallery

 

Cheadle_2013


         NAPS NORTHERN SECTION AURICULA SHOW

                           Saturday 4th of May 2013 at Cheadle

A good show despite fears of a shortage of auriculas which turned out better than expected by most, a few gaps on the auricula benches but  some very nice auriculas were benched all the same.I think the high spot was the quantity and quality of the primula section at this show this year with full benches of a good range of primulas seldom seen at this show. So before the pictures are the details of who won what on the day.

The Society show cup for most points in section 1 was won by A.B.Clarke who also won the Tim Coop Trophy for best 3 selfs.

The Society Alpine cup for most points in section 2 was won by B.Thompson who also won the Hunter cup for most points in show.

The Society GLP Cup was won by B.Taylor who also won the Society Seedling Cup for best exhibit in the shows seedling classes with a Green Edged Seedling, Bob also won the Teem Trophy for the best Green Edged in show "Tamino", no Premier medal was awarded this year for the Show Auriculas.

The Newton Trophy for the best Grey Edged in show went to A.Kemp with his plant of "Sea Peep", he also won the Salt Pot for most points in the Doubles Class.

The Richard Westwood Trophy for the best Self was won by R.Woods for his plant of "Brasso".

The Riddle Trophy for best Alpine seedling went to K.Bowser for his Gold Centred  seedling.

In the novice section The Baxter Trophy was won by S.Wilson for best plant in section 1a, he also won the J H Stant  cup for best plant in section 2a with "Ian Greville", also the J W Midgley cup for most points in section 1a, and the R H Briggs cup for most points in section 2a.

The Monica Whorton Salver for best Double Seedling was won by P.A.Salt, this plant also won her the Premier Medal for best Double in Show.

The Ferns Cup for most points in section 6 went to W.Clark.

The Bracewell Cup for best exhibit in section 6 went to R.Williams for his large pan of "Primula denticulata alba"

The Faulkner Trophy for best exhibitor raised Alpine went to J.Cattle for his Light Ctr  "Calcaria" and he also won the Alpine Premier Medal for best Alpine in show with "Sonny Boy".

Tamino Best Green Edge
Tamino

Best Green Edge

Sea_Peep Best Gray Edge
Sea_Peep

Best Gray Edge

Brasso Best Self
Brasso

Best Self

Double_Seedling Premier
Double_Seedling

Premier

Best_Alpine_Seedling Best Alpine Seedling
Best_Alpine_Seedling

Best Alpine Seedling

DL7
DL7

Denticulata_Alba Best Primula
Denticulata_Alba

Best Primula

Sue
Sue

Sonny_Boy Premier Alpine
Sonny_Boy

Premier Alpine